Warszawskie Kręgi

Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas. Statystycznie często, zostawia jednak po sobie pamiątkę, której na imię blizna po cesarskim cięciu. Wydaje się być niepozorna, ma jednak bardzo duże znaczenie dla całokształtu zdrowia i samopoczucia kobiety, która rodziła w ten sposób.

Każda blizna ma znaczenie

Blizna po cesarskim cięciu o tyle większe, że jest to cięcie głębokie. Przecięciu ulega skóra, powięź powierzchowna oraz sama macica. Naruszeniu ulegają również więzadła miednicy mniejszej. Ingerencja dotyczy więc kilku struktur i wobec żadnej z nich nie pozostaje bez znaczenia.

Dlaczego terapia blizny jest taka istotna?

Brak zainteresowania się blizną może prowadzić do powstawania zrostów, te zaś często przyczyniają się do zaistnienia w ciele wielu dysfunkcji. Zaburzenie ślizgu powięziowego może skutkować objawami takimi jak:

  • wzdęcia, 
  • hemoroidy,
  • dyskopatie,
  • bóle brzucha, 
  • bolesne współżycie, 
  • dolegliwości trawienne,
  • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Kiedy powinna się zacząć rehabilitacja po cesarskim cięciu? 

Jeśli blizna się zagoi, możesz od razu przystąpić do rozpoczęcia terapii manualnej. Choćby w celach profilaktycznych, zapobiegając skutkom ubocznym zanim te się pojawią. 

Na czym polega fizjoterapia po cesarskim cięciu?

W terapii blizny po cesarskim cięciu najważniejsze jest usprawnienie jej ruchomości i zwiększenie elastyczności. W tym celu, terapeuta wykorzystuje specjalne techniki powięziowe i kinesiotaping. Na dalszym etapie, chcemy przywrócić ślizg zarówno pomiędzy tkankami położonymi głęboko jak i powierzchownie. W trakcie wizyty terapeuta pokaże Ci także kilka ćwiczeń oraz technik, które będziesz mogła stosować sama w bezpieczny sposób, by kontynuować leczniczy proces. Staraj się wtedy sumiennie odrabiać pracę domową i obserwuj efekty. Sam proces rehabilitacji nie powinien wówczas trwać długo, a wspomniane wcześniej dolegliwości nie będą spędzać Ci snu z powiek.

Nie miałaś okazji skorzystać z terapii tuż po zagojeniu blizny? Jeżeli od Twojej ciąży minęło już kilka lat, a blizna jest wciąż sztywna i pogrubiona, nie zwlekaj z umówieniem wizyty. Jest mnóstwo technik pozwalających na eliminację dysfunkcji, które ta może generować.