Warszawskie Kręgi

Cieśń nadgarstka to zespół objawów obejmujących dolegliwości odczuwane jako mrowienie i drętwienie kciuka, palca wskazującego i serdecznego. Jakie są przyczyny występowania tego schorzenia i czy można wyleczyć je zachowawczo?

Na czym polega cieśń nadgarstka?

Problem ten sprowadza się do zaburzenia ślizgu nerwu w przegrodzie międzymięśniowej. Aby to lepiej zobrazować, wyobraź sobie, że odkurzasz mieszkanie. Niestety kabel utknął pod drzwiami i próbujesz uwolnić go szarpaniem. Podobnie rzecz ma się z nerwem, który do takiego właśnie kabla możemy przyrównać. Wówczas, w reakcji na mechaniczny ucisk pojawiają się ból nadgarstka i mrowienie w palcach.                                    

Cieśń nadgarstka: przyczyny występowania

Jednoznaczne ustalenie przyczyny możliwe jest po zebraniu wywiadu i indywidualnym badaniu, jednak wśród najczęściej występujących czynników ryzyka wskazuje się m.in. na aspekty takie jak:

Nieergonomiczna forma pracy i długie godziny spędzane przed ekranem monitora z ciągłą kompresją ręki to zaczyn problemu. Dorzućmy do tego wielokrotne przenoszenie ręki z myszki na klawiaturę, a przepis na wystąpienie objawów cieśni nadgarstka jest już kompletny. 

Ciąża w dosyć specyficzny sposób przyczynia się do zaistnienia cieśni nadgarstka. W głównej mierze  odpowiada za to zwiększona w tym czasie ilość płynów w ciele kobiety. To też powoduje ucisk na struktury nerwowe, a ból nadgarstka może być wówczas odczuwany w obydwu rękach.

Nie da się ukryć, że codzienne nawyki w erze nieustannego siedzenia, dokładają znaczącą cegiełkę. “Zamknięta” klatka piersiowa a wraz z nią szyja wysunięta do przodu niemal jak u żółwia powodują ucisk na mięśnie pochyłe. Związane z wadliwą postawą skierowane do środka ramiona i barki także przyczyniają się do wystąpienia objawów.

Cieśń nadgarstka może współwystępować z chorobami reumatycznymi, zakaźnymi czy dotyczącymi gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. cukrzyca). 

Chociaż nie zdarza się to tak często, jak sytuacje wskazane powyżej, bywa że objawy cieśni nadgarstka wywołuje trenowanie ze zbyt dużym obciążeniem lub nieodpowiednia technika wykonywania ćwiczeń.

Problemy dyskowe odcinka szyjnego kręgosłupa mogą powodować ucisk na nerw prowadzący do zaistnienia dolegliwości charakterystycznych dla cieśni nadgarstka. W praktyce gabinetowej zdarza się to niezwykle rzadko, zawsze jednak dążymy do wykluczenia tej ewentualności poprzez celowany wywiad i badanie.

Czy to choroba zawodowa?

Duża powtarzalność ruchów obciążających nadgarstek charakterystyczna dla konkretnych grup zawodowych zwiększa szanse wystąpienia problemu u osób takich jak programiści, sekretarki, kolarze czy muzycy. Nie bez przyczyny dawniej nazywano chorobą maszynistek – i wcale nie o pracy na kolei mowa 😉 Wiesz, do jakiej pracy odnosiła się ta nazwa? Daj znać w komentarzu!

Leczenie zachowawcze czy operacja?

Wbrew obiegowej opinii, operacja nie zawsze jest wyjściem z sytuacji! Niejednokrotnie można zapobiec tak poważnej ingerencji za sprawą odpowiednio i indywidualnie dobranej terapii manualnej. 

Na czym polega fizjoterapia w walce z cieśnią nadgarstka?

Praca fizjoterapeuty jest w przypadku cieśni nadgarstka ukierunkowana przede wszystkim na poprawę ustawienia ciała. To także opracowanie wybranych struktur w obszarze klatki piersiowej, szyi czy kończyny górnej oraz neuromobilizacje. Wszystko to może sprawić, że tak ból, jak i charakterystyczne mrowienie odejdą w zapomnienie, a zbyt często zalecany w przypadku tej dolegliwości zabieg operacyjny nie będzie konieczny.