Warszawskie Kręgi

Czym jest cieśń nadgarstka?

Może być to jeden z czynników wpływających na powstawanie schorzenia w oficjalnej nomenklaturze znanego jako zespół cieśni nadgarstka. Na czym polega? Sprowadza się do zaburzenia ślizgu nerwu w przegrodzie międzymięśniowej. Aby trochę to zobrazować, posłużmy się przykładem. Zapewne zdarzyło Ci się niejednokrotnie, że w trakcie odkurzania kabel dostał się pod drzwi, a Ty zamiast podejść i go odblokować, szarpałeś nim w nadziei, że sam się uwolni. Jeśli nasz “nerwowy kabelek” nie reaguje tak jak powinien, czujemy ból i mrowienie w palcach, głównie w czwartym i piątym.                                             

Cieśń nadgarstka: przyczyny

  • Najrzadziej może na to wpływać dyskopatia szyjna, powodująca ucisk na nerw. Tego typu dolegliwość zdarza się niezwykle rzadko ale warto ją wykluczyć poprzez trafny wywiad i badanie pacjenta.
  • Częściej, jest to stopniowe, powolne, przeciążanie struktur nadgarstka i przedramienia. Nieergonomiczna forma pracy i długie godziny spędzane przed ekranem monitora z ciągłą kompresją ręki na biurku przy jednoczesnej manipulacji między myszką, a klawiaturą fundują objawy cieśni nadgarstka.
  • Cieśń nadgarstka w ciąży to specyficznym przypadek występowania tej dolegliwości. Zwiększona wówczas ilość płynów w ciele powoduje ucisk na struktury nerwowe, wtedy też ból może być odczuwany w obydwu rękach.
  • Zdarza się też, że duże obciążenie podczas aktywności lub nieprawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń wywołują tego typu objawy.
  • I na koniec, co jednak nie mniej ważne – nieprawidłowa postawa, „zamknięta” klatka piersiowa, szyja niczym u żółwia wysunięta do przodu, powodująca ucisk na mięśnie pochyłe, a ramiona i barki skierowane do środka również przyczyniają się do zaistnienia objawów.

 

Cieśń nadgarstka: leczenie zachowawcze czy operacja?

Odpowiednio dobrana fizjoterapia, ukierunkowana na poprawę ustawiania ciała, praca z wybranymi strukturami w obszarze klatki piersiowej, szyi, kończyny górnej, czy neuromobilizacje, mogą sprawić, że ból oraz charakterystyczne mrowienie, odejdą w zapomnienie, a zabieg operacyjny tak często ordynowany na rzeczoną dolegliwość nie będzie konieczny.