Do niedawna uważano, że ciąża stanowi przeciwwskazanie do wszelkich zabiegów terapeutycznych. Niestety, wielu młodym adeptom fizjoterapii to niemające osadzenia w rzeczywistości przekonanie jest często wpajane do głów po dziś dzień. W swojej praktyce spotykam też wiele mam, które słyszały głosy zwątpienia wyrażane przez lekarzy, zalecających głównie 9-cio miesięczny odpoczynek. Czy słusznie?
To zależy
Fizjoterapia to pojęcie bardzo ogólne i mieści się w nim wiele nurtów, technik oraz sub-dziedzin. Tym, co na pewno odradzam pacjentkom ciężarnym są zabiegi fizykoterapeutyczne tj. choćby prądy przepływające przez przyłożone do ciała elektrody. Ponadto, unika się wykorzystywania igieł oraz technik narzędziowych.
Jaka forma fizjoterapii przysłuży się przyszłej mamie?
Terapia manualna to na szczęście zupełnie inny temat. W swojej praktyce wykorzystuję głównie podejście osteopatyczne, a wszystkie stosowane przeze mnie metody pracy z ciężarną pacjentką są zupełnie bezinwazyjne. Nie ma wówczas nawet cienia szansy, by móc jakkolwiek negatywnie wpłynąć na ciążę.
Terapia przyszłej mamy ma być przede wszystkim bezbolesna i przyjemna. Dogłębna wiedza z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki ulegającej zmianie w trakcie tych 9 miesięcy umożliwia dobór odpowiednich i bezpiecznych technik odpowiadających aktualnemu stanowi zdrowia i potrzebom pacjentki. Przed przystąpieniem do terapii, fizjoterapeuta uwzględni również możliwe przeciwwskazania i indywidualne aspekty Twojego organizmu.
Na jakim etapie ciąży można odbywać fizjoterapię?
Przyjęło się myśleć, że nie pracuje się manualnie z ciężarnymi w pierwszym trymestrze, bowiem procentowo na ten okres przypada największa ilość poronień. Nijak ma się to jednak do bezpiecznej fizjoterapii! Jak najbardziej możesz zgłosić się do specjalisty już na samym początku ciąży, nie ryzykując przy tym niechcianych zdarzeń.Z czym pomoże Ci fizjoterapeuta?
Fizjoterapia to odpowiedź na wiele ciążowych dolegliwości
Do fizjoterapeuty możesz zgłosić się z przeróżnymi problemami, wliczając w to ogólne dolegliwości bólowe kręgosłupa, skurcze łydek, obrzęki nóg, bóle głowy i stawów. Ponadto, powinny być zaproponowane Ci odpowiednie ćwiczenia domowe oraz wskazówki, jak dalej postępować, by czas ciąży był dla Ciebie możliwie przyjemny. Pamiętaj również, że także aktywność ruchowa w ciąży będzie lepszym rozwiązaniem niż bierne leżenie i oczekiwanie ustąpienia bólu.