Warszawskie Kręgi

Do niedawna uważano, że ciąża stanowi przeciwwskazanie do wszelkich zabiegów terapeutycznych. Niestety, wielu młodym adeptom fizjoterapii to niemające osadzenia w rzeczywistości przekonanie jest często wpajane do głów po dziś dzień. W swojej praktyce spotykam też wiele mam, które słyszały głosy zwątpienia wyrażane przez lekarzy, zalecających głównie 9-cio miesięczny odpoczynek. Fizjoterapia w ciąży stanowi ogromną ulgę dla przyszłej mamy. Czy jednak zawsze można decydować się na wizytę bez mrugnięcia okiem?

To zależy

Fizjoterapia to pojęcie bardzo ogólne i mieści się w nim wiele nurtów, technik oraz sub-dziedzin. Tym, co na pewno odradzam pacjentkom ciężarnym są zabiegi fizykoterapeutyczne tj. choćby prądy przepływające przez przyłożone do ciała elektrody. Ponadto, unika się wykorzystywania igieł oraz technik narzędziowych.

Fizjoterapia w ciąży: jaka forma będzie najlepsza?

Terapia manualna to na szczęście zupełnie inny temat. W swojej praktyce wykorzystuję głównie podejście osteopatyczne, a wszystkie stosowane przeze mnie metody pracy z ciężarną pacjentką są zupełnie bezinwazyjne. Nie ma wówczas nawet cienia szansy, by móc jakkolwiek negatywnie wpłynąć na ciążę.

Terapia przyszłej mamy ma być przede wszystkim bezbolesna i przyjemna. Dogłębna wiedza z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki ulegającej zmianie w trakcie tych 9 miesięcy umożliwia dobór odpowiednich i bezpiecznych technik odpowiadających aktualnemu stanowi zdrowia i potrzebom pacjentki. Przed przystąpieniem do terapii, fizjoterapeuta uwzględni również możliwe przeciwwskazania i indywidualne aspekty Twojego organizmu.

Fizjoterapia w ciąży: na jakim etapie można ją odbywać?

Niektórzy sądzą, że nie pracuje się manualnie z ciężarnymi w pierwszym trymestrze. Jest tak, ponieważ procentowo na ten okres przypada największa ilość poronień. Nijak ma się to jednak do bezpiecznej fizjoterapii! Jak najbardziej możesz zgłosić się do specjalisty już na samym początku ciąży, nie ryzykując przy tym niechcianych zdarzeń. Z czym pomoże Ci fizjoterapeuta?

Fizjoterapia to odpowiedź na wiele ciążowych dolegliwości

Do fizjoterapeuty możesz zgłosić się z przeróżnymi problemami, wliczając w to ogólne dolegliwości bólowe kręgosłupa, skurcze łydek, obrzęki nóg, bóle głowy i stawów. Ponadto, terapeuta zaproponuje Ci odpowiednie ćwiczenia domowe oraz podpowie wskazówki, jak dalej postępować, by czas ciąży był dla Ciebie możliwie przyjemny. Pamiętaj również, że także aktywność ruchowa w ciąży będzie lepszym rozwiązaniem niż bierne leżenie i oczekiwanie ustąpienia bólu.