Warszawskie Kręgi

Anatomia to temat tak złożony, co fascynujący. Wierzymy jednak, że odpowiednio przedstawiony, może stać się przystępny dla każdego. A im większa nasza wiedza, tym bardziej możemy żyć świadomie – z korzyścią dla siebie i innych. Rozejście mięśnia prostego brzucha to właśnie jedna z tych zagadek ciała, o które w gabinecie pytacie najczęściej.

Czym jest rozejście mięśnia prostego brzucha?

Mięsień prosty brzucha stanowi połączenie klatki piersiowej i miednicy. Ma za zadanie wzmacniać tłocznię brzuszną, a także uczestniczy w wydechu. To gracz zespołowy – współpracuje bowiem z innymi mięśniami brzucha, stąd w aspekcie leczenia ważna będzie dla nas prawidłowa aktywność i zaangażowanie powiązanych z nim struktur.

Moment, w którym mięśnie proste brzucha oddalają się od siebie i wydłuża się kresa biała (pasmo łączące mięśnie proste brzucha), to właśnie omawiane rozejście. 

Jak wygląda rozejście mięśnia prostego?

To dosyć charakterystyczne uwypuklenie w środkowej linii ciała – może występować na różnej wysokości i niekoniecznie przebiega na całej długości mięśnia. 

Co odpowiada za powstanie rozejścia?

Przyczyny rozstępu mięśni prostych brzucha mogą mieć charakter strukturalny bądź czynnościowy. Problem strukturalny przejawia się w braku zaangażowania mięśni brzucha do pracy. Zaburzenia czynnościowe mogą wynikać z braku prawidłowej aktywizacji mięśni przez układ nerwowy. Często, jest to także kwestia zaburzonego ciśnienia, które uniemożliwia prawidłową aktywizację. W praktyce przyczyniać się do tego będą stany zapalne jelit, problemy z trawieniem, nadmierne spożywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta czy nadmierna aktywność fizyczna, często powiązana z treningiem siłowym. 

Ustalenie właściwej etiologii jest kluczowe dla doboru skutecznych metod pracy z pacjentem. 

Kogo dotyczy rozejście mięśni prostych brzucha?

Problem kojarzony głównie z kobietami w ciąży i połogu, może dotykać również mężczyzn oraz pań z zaburzonym ciśnieniem w jamie brzusznej. Występuje także u noworodków i niemowląt stanowiąc konsekwencję zmniejszonej aktywności mięśni brzucha. Rozejście miśni prostych brzucha u dzieci nie powinno jednak być powodem do paniki, gdyż zwykle zanika wraz z rozwojem malucha. 

Na co wpływa rozstęp mięśni brzucha?

Ponieważ problem ten związany jest z osłabieniem siły mięśniowej, często będzie pociągać za sobą występowanie różnych dolegliwości bólowych. Te często pojawiają się w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, żeber, a także grzbietu czy szyi. Co więcej, problemy jelitowe mogą stanowić nie tylko przyczynę, ale i następstwo takiej deformacji. 

Fizjoterapia przy rozejściu mięśni prostych brzucha

Jeśli obserwujesz u siebie objawy związane z jamą brzuszną, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Nieleczone rozejście mięśni prostych brzucha może predestynować do występowania przepuklin i pogłębiać dysfunkcje w ciele. 

Fizjoterapeuta skupi się nie tylko na pracy ze ścianami brzucha, lecz także zajmie się miednicą i klatką piersiową. Wizyta obejmuje także naukę prawidłowego oddychania czy aktywowania mięśni w czynnościach dnia codziennego.