Drętwienie dłoni to jeden z najczęstszych powodów, za sprawą których pacjenci odwiedzają nasz gabinet fizjoterapii w Warszawie. Jakie są przyczyny drętwienia rąk i co można z nim zrobić?
Złapałem kaktusa, czyli kłucie w dłoniach
Cierpnięcie rąk, jeśli jest chwilowe i związane z utrzymywaniem przez dłuższy czas jednakowej, pozycji ograniczającej przepływ krwi, nie powinno stanowić powodu do zmartwień. Jednak pojawiające się nagminnie uczucie wbijania w dłonie szpilek to dolegliwość wybitnie uprzykrzająca życie wymagająca konsultacji medycznej. Zjawisko to określa się mianem parestezji, choć sami pacjenci opisują je jako wrażenie przechodzenia prądu przez ciało, mrowienie czy kłucie.
Jakie są przyczyny drętwienia dłoni?
Drętwienie rąk to objaw, który może występować samoistnie lub towarzyszyć różnym chorobom. Bywa symptomem cieśni nadgarstka, reumatoidalnego zapalenia stawów czy cukrzycy. Może pojawić się również jako konsekwencja doznanego urazu lub wypadku, lub dać o sobie znać w ciąży. W kwestii potencjalnie stojących za drętwieniem dłoni schorzeń należy wymienić także zespół de Querveina, zespół Guillana-Barrego, rwę barkową oraz niedobór witamin z grupy B.
Oczywiście, w procesie diagnostycznym musimy brać pod uwagę odcinek szyjny kręgosłupa, jako możliwie problematyczny obszar źródłowo, choć w praktyce mamy do czynienia z uciskiem na korzeń nerwowy przez któryś z kręgów szyjnych stosunkowo rzadko.
Gdzie zatem możemy szukać innych potencjalnych przyczyn?
Jeśli prześledzimy przebieg włókien nerwowych to zauważymy że korzenie nerwowe przebijają mięśnie pochyłe znajdujące się po bocznej stronie szyi. Ich nadmierne napięcie może podrażniać struktury nerwowe i dawać objawy w odległym miejscu – chociażby w dłoni. Mięśnie pochyłe przy skurczu obustronnym zginają głowę.
Żeby dobrze zwizualizować sobie sytuację, pomyśl o tym jak często w ciągu dnia spoglądasz w telefon patrząc przy tym w dół. Dlaczego to istotne? Górny otwór klatki piersiowej również ma w szukaniu przyczyn drętwienia dłoni niebagatelne znaczenie. Zamknięta klatka piersiowa mocno „utrudnia życie” splotu ramiennego, dającego zaopatrzenie nerwowe do całej kończyny górnej. W przypadku obu powyższych dużo zależy od pozycji, jakie utrzymujemy w ciągu dnia. Długotrwała pozycja siedząca może obciążać zarówno szyję jak i klatkę piersiową. Ponadto mięśnie pochyłe przyczepiają się do górnych żeber. Splot ramienny przebiega między obojczykiem a pierwszym żebrem – zaburzenie w tym miejscu może spowodować „kanapkę” drażniąc splot i powodując drętwienia.
Napięcia tkanek miękkich w kończynie górnej również mogą powodować zaburzenie ślizgu nerwowego i odpowiadać za przykre objawy odczuwane w dłoni. Dość powszechnym jest również uciśnięcie nerwu pachowego wychodzącego z otworu czworobocznego – tuż za pachą. Możemy wtedy spodziewać się drętwienia na bocznej stronie ramienia.
Drętwienie dłoni – choroba zawodowa czy cywilizacyjna?
Chociaż drętwienie rąk to formalnie symptom, nie zaś jednostka chorobowa, w użyciu potocznym coraz częściej wymienia się tę dolegliwość, jako szczególnie powszechną w określonych grupach zawodowych. Nade wszystko, należą do nich programiści i inni przedstawiciele sektora IT, którzy większą część dnia spędzają w wymuszonej pozycji, powtarzając jedynie jednakowe ruchy dłoni.
Opisana wyżej zamknięta postawa to jednak nade wszystko znak naszych czasów. Dlatego tak szalenie ważna jest świadoma praca z ciałem i systematyczne pozbywanie się zeń nadmiernych napięć i/lub nagromadzonych przeciążeń.
Drętwienie dłoni: do kogo się udać?
W przypadku, gdy zauważasz u siebie powracające drętwienie rąk, nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty. Wywiad i badanie przedmiotowe pozwolą ustalić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Jeśli zaś ta leży w kompetencjach fizjoterapeuty (na ogół tak właśnie jest), pomożemy Ci ją wyeliminować. Na szczęście bowiem dzięki właściwej diagnostyce oraz dzięki odpowiednio dobranym technikom, drętwienie dłoni to przypadłość dobrze reagująca na leczenie.
Zauważasz u siebie ten problem? Umów wizytę i pozwól sobie pomóc!
Autor tekstu: mgr Maciej Szumielewicz