Warszawskie Kręgi

Aktywność fizyczna to nieodzowny element zdrowego stylu życia. Bieganie to bardzo popularna forma zapewniania sobie dziennej dawki sportu. Dlaczego więc wielu doświadczonych amatorów tej dyscypliny wskazuje początkującym z przestrogą na typowe dolegliwości biegaczy? Wątpliwości i mity narosłe wokół tego tematu sprawiają, że w gabinecie często pada pytanie: Czy bieganie jest zdrowe?

Sam należę do osób chętnie przemierzających kilometry na własnych nogach, a i wśród moich pacjentów nie brakuje zapalonych biegaczy. Przybliżę Ci dzisiaj ten świat z różnych perspektyw, przede wszystkim skupiając się na tym, na jakie dolegliwości szczególnie narażeni są biegacze i jak można im zapobiegać.

Ból piszczeli u biegaczy

Jedną z najczęstszych dolegliwości jest ból w okolicy piszczeli nazwany shin splints. Występuje często u osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem (rzadziej u zaprawionych biegaczy). Dolegliwość tę charakteryzuje tępy ból podczas biegu oraz przy dotyku przyśrodkowej części piszczeli. Jest to związane z przeciążeniem przyczepów mięśnia płaszczkowatego oraz zginacza palców, które przyczepiają się do kości piszczelowej.

Co pomaga na ból piszczeli?

W tym wypadku terapia polega na pracy z mięśniami oraz powięzią w okolicy podudzia oraz stopy. Często też trzeba zwrócić uwagę na technikę biegu oraz ustawienie kończyn dolnych, takich jak np. koślawe bądź szpotawe kolana, ponieważ problem w jednym segmencie ciała, potrafi manifestować się również w innym obszarze.

Typowe dolegliwości biegaczy: kolano skoczka

Kolejną dolegliwością jest tzw. kolano skoczka. Objawia się bólem zlokalizowanym na przedniej stronie stawu kolanowego. W tej okolicy ma swój przyczep więzadło rzepki do kości piszczelowej i często to właśnie tam jest odczuwany dyskomfort. Za główną przyczynę występowania tego schorzenia uważa się mikrourazy, które niezaopiekowane kumulują się i nawarstwiają z treningu na trening, w efekcie końcowym generując opisywany wyżej ból kolana.

Jak wyleczyć kolano skoczka?

W terapii kluczową rolę odgrywa mięsień czworogłowy uda. Każda z jego “głów” wykonuje trochę inną pracę i ważne jest, aby za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń i terapii manualnej przywrócić, a następnie zachować odpowiedni balans mięśniowy pomiędzy każdą z jego części.

Typowe dolegliwości biegaczy: kolano biegacza

Istnieje również dolegliwość znana pod nazwą kolano biegacza. Zaliczamy ją do kontuzji przeciążeniowych, która w tym przypadku dotyka pasma biodrowo-piszczelowego. Ból lokalizuje się po bocznej stronie stawu kolanowego, ma charakter ostry i hamujący dalszy bieg.

Typowe dolegliwości biegaczy: trzaskające biodro

Nie jest to dolegliwość występująca tylko u ludzi biegających, ale może prowadzić do szybkiej rezygnacji z uprawiania tego sportu. W tym przypadku możemy wyróżnić dwie wersje problemu, zależne od miejsca występowania przeskakiwania.

Pierwsza z nich obejmuje wzmożone napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, co prowadzi do wystąpienia charakterystycznego dźwięku zlokalizowanego głęboko w okolicy biodra.

Dzieje się tak, ponieważ wzmożone napięcie mięśnia powoduje zahaczenie jego ścięgna o kaletkę maziową zlokalizowaną w okolicy stawu biodrowego.

W drugim przypadku podobny mechanizm występuje po bocznej stronie uda, kiedy to pasmo biodrowo- piszczelowe zahacza o kaletkę znajdującą się na kości udowej.

Przeskakiwanie w biodrze – co można z tym zrobić?

Praca w gabinecie polega na rozluźnieniu wyżej wymienionych mięśni oraz poprawy zakresu ruchu w samym biodrze. Co ważne, każda osoba dostaje również zestaw ćwiczeń do domu, aby poprzez systematyczną pracę rozciągnąć najbardziej napięte struktury.

Istotnie, czynników wpływających na pojawienie się powyższych dolegliwości jest bardzo dużo, a należą do nich przede wszystkim:

  • niewłaściwy dobór obuwia
  • nawierzchnia, po której się biega
  • waga ciała
  • intensywność i czas treningów
  • brak odpowiedniej regeneracji między treningami
  • zmiany anatomiczne.

Odnajdujesz się we wspomnianych opisach? Biegasz i zaczynają doskwierać Ci pewne dolegliwości? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę? Z pewnością chcesz uniknąć opisanych wyżej problemów!

Umów wizytę, a wspólnie zaadresujemy Twój problem! Jeśli jesteś na początku drogi biegacza, sprawdzimy w jakiej kondycji znajdują się szczególnie wrażliwe przy bieganiu struktury w ciele i ustalimy plan wzmocnienia tak, aby maksymalnie uchronić Cię przed kontuzją czy urazem.

Autor tekstu: mgr fizjoterapii Jakub Kozłow