Aktywność fizyczna to nieodzowny element zdrowego stylu życia. Bieganie to bardzo popularna forma zapewniania sobie dziennej dawki sportu. Wątpliwości i mity narosłe wokół tego tematu sprawiają, że w gabinecie często pada pytanie: Czy bieganie jest zdrowe?
Sam należę do osób chętnie przemierzających kilometry na własnych nogach, a i wśród moich pacjentów nie brakuje zapalonych biegaczy. Przybliżę Ci dzisiaj ten świat z różnych perspektyw, przede wszystkim skupiając się na tym, na jakie dolegliwości szczególnie narażeni są biegacze i jak można im zapobiegać.
Ból piszczeli u biegaczy
Jedną z najczęstszych dolegliwości jest ból w okolicy piszczeli nazwany shin splints. Występuje często u osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem (rzadziej u zaprawionych biegaczy). Dolegliwość tę charakteryzuje tępy ból podczas biegu oraz przy dotyku przyśrodkowej części piszczeli. Jest to związane z przeciążeniem przyczepów mięśnia płaszczkowatego oraz zginacza palców, które przyczepiają się do kości piszczelowej.
Co pomaga na ból piszczeli?
W tym wypadku terapia polega na pracy z mięśniami oraz powięzią w okolicy podudzia oraz stopy. Często też trzeba zwrócić uwagę na technikę biegu oraz ustawienie kończyn dolnych (np:. koślawe bądź szpotawe kolana).
Kolano skoczka
Kolejną dolegliwością jest tzw. kolano skoczka. Objawia się bólem zlokalizowanym na przedniej stronie stawu kolanowego. W tej okolicy ma swój przyczep więzadło rzepki do kości piszczelowej i często to właśnie tam jest odczuwany dyskomfort. Za główną przyczynę występowania tego schorzenia uważa się mikrourazy, które niezaopiekowane kumulują się i nawarstwiają z treningu na trening, w efekcie końcowym generując opisywany wyżej ból kolana.
Jak wyleczyć kolano skoczka?
W terapii kluczową rolę odgrywa mięsień czworogłowy uda. Każda z jego “głów” wykonuje trochę inną pracę i ważne jest, aby za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń i terapii manualnej przywrócić a następnie zachować odpowiedni balans mięśniowy pomiędzy każdą z jego części.
Kolano biegacza
Istnieje również dolegliwość znana pod nazwą kolano biegacza. Zaliczamy ją do kontuzji przeciążeniowych, która w tym przypadku dotyka pasma biodrowo-piszczelowego. Ból jest zlokalizowany po bocznej stronie stawu kolanowego o charakterze ostrym i hamującym dalszy bieg.
Trzaskające biodro
Nie jest to dolegliwość występująca tylko u ludzi biegających, ale może prowadzić do szybkiej rezygnacji z uprawiania tego sportu. W tym przypadku możemy wyróżnić dwie wersje problemu, zależne od miejsca występowania przeskakiwania.
Pierwsza z nich obejmuje wzmożone napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, co prowadzi do wystąpienia charakterystycznego dźwięku zlokalizowanego głęboko w okolicy biodra.
Dzieje się tak, ponieważ wzmożone napięcie mięśnia powoduje zahaczenie jego ścięgna o kaletkę maziową zlokalizowaną w okolicy stawu biodrowego.
W drugim przypadku podobny mechanizm występuje po bocznej stronie uda, kiedy pasmo biodrowo- piszczelowe zahacza o kaletkę znajdującą się na kości udowej.
Przeskakiwanie w biodrze – co można z tym zrobić?
Praca w gabinecie polega na rozluźnieniu wyżej wymienionych mięśni oraz poprawy zakresu ruchu w samym biodrze. Każda osoba dostaje również zestaw ćwiczeń do domu, aby poprzez systematyczną pracę rozciągnąć najbardziej napięte struktury.
Czynników wpływających na pojawienie się powyższych dolegliwości jest bardzo dużo a należą do nich przede wszystkim:
- niewłaściwy dobór obuwia
- nawierzchnia, po której się biega
- waga ciała
- intensywność i czas treningów
- brak odpowiedniej regeneracji między treningami
- zmiany anatomiczne.
Odnajdujesz się we wspomnianych opisach? Biegasz i zaczynają doskwierać Ci pewne dolegliwości? A może dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę?
Umów wizytę – wspólnie zaadresujemy Twój problem! Jeśli jesteś na początku drogi biegacza, sprawdzimy w jakiej kondycji znajdują się szczególnie wrażliwe przy bieganiu struktury w ciele i ustalimy plan wzmocnienia, by maksymalnie uchronić Cię przed kontuzją czy urazem.
Autor tekstu: mgr fizjoterapii Jakub Kozłow