Migrena to złożone zaburzenie, które w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie czynności dnia codziennego. Skąd się bierze migrena i dlaczego warto zgłosić się z nią do fizjoterapeuty?
Charakterystyka migreny
Migrena oznacza bardzo silny, napadowy, pulsujący, zwykle jednostronny ból głowy. Mogą towarzyszyć mu również dodatkowe symptomy w postaci m.in. światłowstrętu, nadwrażliwości na dźwięki, nudności, wymiotów czy biegunki. Migrena częściej dotyka kobiet, choć może doświadczyć każdego, również dzieci. Zwykle doskwiera osobom pomiędzy 25 a 55 rokiem życia.
Objawy migreny i migrena z aurą
Migrena objawia się intensywnym, pulsującym, uderzającym, nawracającym i okresowym bólem głowy, zlokalizowanym częściej po jednej stronie twarzy. Taki stan potrafi utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. Zdarza się jednak, że w ciągu dnia umiejscowienie bólu migruje. Ból ten może występować wraz z aurą. Aura to specyficzne symptomy neurologiczne zwiastujące nadchodzący atak migreny, takie jak: zaburzenia widzenia (np. mroczki, błyski czy pogorszenie ostrości widzenia), zaburzenia czucia (np. mrowienie czy drętwienie) czy zaburzenia równowagi.
Migrena: przyczyny choroby
Dokładne mechanizmy powodujące występowanie migreny nie są znane. Uważa się, że mają one podłoże neurologiczne i naczyniowe. Z punktu widzenia fizjoterapii migrena bardzo często spowodowana może być istniejącymi w ciele napięciami. To również kwestia postawy ciała, która może wskazywać na obecny w ciele dysbalans mięśniowy (jedne struktury są napięte a inne osłabione) oraz zaburzone krążenie płynów w organizmie. Istnieje jednak wiele innych czynników, które też mogą mieć
wpływ na pojawienie się migren. Są to m.in. problemy hormonalne, używki, złe odżywianie, stres,
zaburzenia snu, intensywny wysiłek fizyczny, przemęczenie organizmu, zmiany pogody i
ciśnienia, niektóre leki czy odwodnienie.
Migrena w towarzystwie innych dolegliwości
Migrenowe bóle głowy bardzo często wiążą się z innymi problemami współwystępującymi w ciele.
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego – osoby mające problemy trawienne są
bardziej narażone na bóle głowy, w tym migreny. Zależność ta jest obustronna – częste bóle
głowy, sprzyjają występowaniu problemów trawiennych.
- dolegliwości ze storny odcinka szyjengo – bóle odcinka szyjnego, ograniczenie
ruchomości i napięcia w jego obrębie, a także napięcia w obszarze obręczy barkowej bardzo często
występują razem z bólami migrenowymi (aż w 70% przypadkach). Migrena bardzo często
idzie w parze z zaburzoną postawą ciała, tzw. wdowim garbem.
- dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych – problemy takie jak
zaciskanie zębów czy zgrzytanie zębami spowodowane napięciami w
obrębie układu stomatognatycznego, często mogą być bezpośrednią przyczyną bólu głowy.
Jak wygląda leczenie migreny?
Leczenie migreny polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów i zmniejszeniu
częstotliwości jej występowania. W leczeniu migreny bardzo ważna jest zmiana nawyków dnia codziennego, związanych z dietą (unikanie produktów, które mogą powodować ataki migreny), aktywnością ruchową (odpowiednio dobrane oraz regularne ćwiczenia) i snem (regularne pory snu i jego odpowiednia ilość, unikanie przed snem światła niebieskiego). Istotne jest także wypracowanie sposobów na zmniejszenie poziomu stresu (np. ćwiczenia oddechowe, joga, sesja na macie do
akupresury, relaksacje prowadzone czy medytacja). Bardzo ważne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie.
Migrena? To sprawa dla fizjoterapeuty!
Mało kto jednak wie, o możliwościach manualnej pracy wspierającej proces leczenia migreny. Za sprawą eliminacji lub wyciszenia czynników obecnych w ciele pod postacią nadmiernych napięć, ból ulega złagodzeniu. Fizjoterapia może być więc szczególnie pomocna w leczeniu migreny – potrafi skutecznie zmniejszyć intensywność odczuwanych dolegliwości.
Fizjoterapia w migrenowych bólach głowy
Terapia manualna ukierunkowana również na wymienione wyżej różnorodne dolegliwości ciała, wpływa pozytywnie na ustępowanie bólów głowy, w tym bólów migrenowych. Najważniejsze jest tutaj holistyczne spojrzenie na całego pacjenta, dobranie odpowiednich technik i praca nad wyeliminowaniem możliwie wszystkich przyczyn występowania migreny.
Fizjoterapeuta stosuje techniki uwalniające napięcia mięśniowo-powięziowe, które mogą
powodować występowanie migreny. Swoją pracą przywraca ruchomość stawów (za pomocą techniki trakcji, mobilizacji czy manipulacji), poprawia ukrwienie i krążenie limfy. Są to najczęściej techniki zaczerpnięte z masażu tkanek głębokich, rozluźnainia mięśniowo-powięziowego, terapii wisceralnej, pinoterapii, igłoterapii czy terapii czaszkowo-krzyżowej.
W gabinecie fizjoterapii, poza kluczową dla sprawy pracą z układem nerwowym, doceniając dobroczynny wpływ aktywności fizycznej, dobieramy indywidualnie ćwiczenia uwzględniające aktualny stan i możliwości pacjenta.
Dokuczają Ci migreny? Masz wrażenie, że próbowała(e)ś już wszystkiego?
Chętnie przyjrzymy się temu w gabinecie oferując Ci celowane wsparcie.