Warszawskie Kręgi

Suche igłowanie to metoda często spotykana w gabinecie fizjoterapeutycznym. Ma swoich licznych fanów i większość pacjentów ogromnie ceni jej możliwości. Chociaż “igłowanie” może brzmieć groźnie, w istocie to prosta technika. Zapoznaj się ze szczegółami opisanymi poniżej, a z pewnością łatwiej będzie Ci się do niej przekonać. 

Na czym polega suche igłowanie?

To metoda pracy z ciałem polegająca na nakłuwaniu bardzo cienką igłą pewnych struktur anatomicznych. Liczba zastosowanych igieł, rodzaj ich aplikacji, rozmieszczenie, lokalizacja, a także czas trwania samego zabiegu mogą za każdym razem wygląda inaczej. O tym czy i jak zastosować igły, każdorazowo decyduje terapueta. Wszystko zależy od faktycznych potrzeb Twojego ciała, lokalizacji dolegliwości bólowych lub specyfiki doznanego urazu. 

W jaki sposób działa suche igłowanie?

Działanie igieł polega na reakcji odruchowej organizmu na drażnienie tkanek w obrębie urazu bądź tkanek połączonych tą samą taśmą mięśniowo-powięziową. Zakończenia nerwowe wysyłają impuls nerwowy, który przechodzi przez rdzeń kręgowy, powodując rozluźnienie bądź zmotywowanie tkanki do regeneracji. Efekt w postaci rozluźnienia może być odczuwalny natychmiast po zastosowaniu terapii. Często jednak, tkanka musi stosownie przetworzyć otrzymane bodźce, największe rezultaty mogą pojawić się nawet 5-6 dni po wizycie.

Jak wygląda zabieg?

Na początek, o wszystkim Cię informujemy. Nic nie wydarzy się bez Twojej wiedzy i zgody 😉 

Do miejsc, w które wbijamy igły najczęściej, zaliczają się punkty spustowe, przedziały powięziowe, więzadła i mięśnie. W zależności od tego w jaką okolice aplikujemy igły, czas odpoczynku w trakcie tej chwilowej metamorfozy w jeża, może się różnić. Wiele osób wówczas usypia lub nadrabia seriale.

Na co pomaga suche igłowanie?

Igły świetnie sprawdzają się przy dolegliwościach, które trwają już od dłuższego czasu (kilka miesięcy/lat) oraz przy urazach stawowo-więzadłowych, takich jak np: skręcenie kostki. Suche igłowanie przyspiesza wówczas efekty terapeutyczne i jest metodą pozwalającą wrócić do pełni sprawności w sposób o wiele bardziej przyjemny (paradoksalnie!) niż różne inne techniki manualne. 

Czy suche igłowanie jest bolesne?

Zazwyczaj, do wrażeń dotykowych generowanych przez techniki uciskowe czy rozcierające, pacjenci mający za sobą wizyty u fizjoterapeuty są przyzwyczajeni. Zaaplikowana po raz pierwszy igła przynosi nieznane dotąd ciału wrażenie zmysłowe, choć większość osób wcale nie określa techniki mianem bolesnej. Przeciwnie, często możesz igły w ogóle nie poczcuć, lub pod wpływem rozluźniającej aplikacji zwyczajnie zasnąć. Niektóre impulsy mogą być bardziej intensywne, to jednak krótkotrwałe wrażenie, które po chwili mija. 

Bywa, że bezpośrednio po wyjęciu igieł, możesz odczuwać sztywność poddanego igłowaniu obszaru. Czasem wystarczy 10-minutowy spacer po wizycie, który pozwoli napięciu w ciele zupełnie się roztopić, czasami potrzebna jest dobrze przespana noc. 

Suche igłowanie – czy to bezpieczne?

Możesz odetchnąć z ulgą, bowiem to w pełni bezpieczna, naukowa i medyczna procedura. Igły są bardzo cienkie i elastyczne, stąd to zupełnie inny rodzaj ukłucia niż w przypadku dużo grubszych i twardszych igieł do szycia. Wprowadzane są płytko i wyłącznie przez certyfikowanych  i odpowiednio doświadczonych w stosowaniu tej metody fizjoterapeutów. 

Ponadto, każda z igieł jest jednorazowa i wyjmowana z opakowania dopiero przy Tobie. Terapeuta ma na sobie jednorazowe rękawiczki i dezynfekuje miejsce wkłucia. 

Kiedy igłowanie jest niezbędne?

Z każdym problemem w ciele możemy pracować na różne sposoby. Nie ma więc sytuacji, w której jedna określona technika będzie konieczna i niezbędna. Warto zaznaczyć, że suche igłowanie to jedynie narzędzie, które może pomóc w powrocie do zdrowia – nie jest wymogiem! Jeśli więc boisz się igieł, lub zwyczajnie nie jesteś pewien, czy masz na nie ochotę, bez obaw – w terapii spokojnie obejdziemy się bez nich. 

Jeśli jednak dasz się przekonać, jest duża szansa, że podobnie jak wielu pacjentów, będziesz później umawiać się “na igły” celowo, wiedząc jak dużą i skuteczną potrafią przynieść ulgę 😉 

Pamiętaj też, że wszelkie techniki i metody pracy terapeuta za każdym razem dobiera konkretnie do Twoich aktualnych potrzeb.  

Doświadczasz bólu lub innych dolegliwości w ciele?

Umów wizytę i pozwól sobie pomóc!

Treści merytoryczne: fizjoterapeuta Jakub Kozłow