Warszawskie Kręgi

Kolka niemowlęca jest w praktyce bycia rodzicem tematem trudnym. Jak mało jest specyficzny jest to termin dowodzi statystyka, bowiem kolkę diagnozuje się u niemowląt z częstotliwością między 3 a… 40 procent z nich.

Skąd się bierze kolka niemowlęca?

Po dziś dzień nie znamy do końca przyczyn jej występowania. Tradycyjnie, w medycynie mówi się o teorii gastroenterologicznej, która wskazuje na możliwą niedojrzałość bariery jelitowej, zaburzenia motoryki jelit oraz zaburzenia wydzielania hormonów jelitowych. Te dwa ostatnie łączy wspólny mianownik. Zaburzenia motoryki jelit biorą swój początek z pewnego rodzaju zaburzenia napięciowego. To skutkuje gorszym ukrwieniem tego obszaru, a słabszy przepływ krwi prowadzi do występowania zaburzeń wydzielania hormonów. Do potencjalnych przyczyn kolki u niemowląt należy dodać także alergie pokarmowe, niedojrzałość układu nerwowego, refluks żołądkowo-przełykowy oraz aspekt psychologiczny

Kolka niemowlęca a karmienie piersią

Kontekst psychologiczny jest szczególnie znaczący w odniesieniu do karmienia piersią. Zestresowana mama to bezsprzecznie zestresowane dziecko. Jelita bardzo mocno reagują na stres. W jaki sposób zachodzi ta korelacja? Organizm zestresowanej matki wytwarza nadmierne ilości hormonu stresu – kortyzolu, który przenika następnie do pokarmu. Przeżywany przez mamę stres, udziela się wówczas dziecku w trakcie karmienia. 

Warto zwrócić także uwagę na ciśnienie wypływającego z piersi mleka. Gdy bowiem pokarm płynie zbyt szybko, dziecko przy wzmożonej łapczywości połykania go, przyjmuje także duże ilości powietrza. To także problem dzieci słabiej przystawiających się do piersi. Duże ilości połykanego przy karmieniu powietrza objawiają się często aerofagią, czyli zwiększonym obwodem brzuszka. 

Objawy kolki niemowlęcej – po czym ją rozpoznać?

W celu rozpoznania kolki niemolęcej najczęściej stosuje się „regułę trójek”. Według niej objawy kolki powinny trwać trzy godziny, przez co najmniej trzy dni w tygodniu oraz przez co najmniej trzy kolejne tygodnie. Nieco mniej rygorystyczną regułą są kryteria rzymskie IV. Według tej metodologii wystarczy, aby kolka trwała 3 godziny i 3 dni w tygodniu. Należy nadmienić, że te wytyczne odnoszą się tylko do dzieci rozwijających się prawidłowo.

Jakie są symptomy kolki niemowlęcej?

  1. Pierwszym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest trudność w uspokojeniu płaczącego dziecka. Płacz pojawia się zwykle nagle i jest intensywny.
  2. Drugim istotnym elementem, jest rozdrażnienie. Maluszek napinania nóżki, brzuszek, pręży się niejako odginając swoje ciało do tyłu.

Objawy kolki zaczynają się zwykle wieczorem oraz w nocy. 

Kiedy zaczyna się kolka u dziecka?

Kolka może rozpocząć się już w 2 tygodniu życia i trwa do 4 miesiąca. Jej największe nasilenie przypada na 6 tydzień życia. Zazwyczaj, po czwartym miesiącu objawy ustępują samoistnie. Kto jednak miał nieprzyjemność spotkać się z kolką niemowlęcą ten wie, że ciężko jest tak po prostu bezczynnie czekać, aż ta łaskawie ustąpi. 

Kolka niemowlęca: postępowanie

Leczenie kolki u niemowląt to tak naprawdę leczenie całego organizmu. Sama kolka to problem rozległy i może dotyczyć wielu obszarów w ciele. Znalezienie napięć oraz ich zniwelowanie pozwala stworzyć dziecku przestrzeń do samoleczenia oraz niezaburzonego rozwoju. Niewątpliwą zaletą pracy osteopatycznej jest całościowe spojrzenie na pacjenta – jakkolwiek młody by nie był. 

Twoje dziecko cierpi z powodu kolki? Możemy wspólnie stawić czoła tej dolegliwości – zapraszam do gabinetu!

Autor tekstu: mgr Maciej Szumielewicz