Warszawskie Kręgi

Te znad morza i płynące z serca lasu są zwykle bardzo przyjemne. Szumy uszne to jednak zupełnie inna para kaloszy. Co powoduje, że możesz mieć z nimi do czynienia i jak wygląda ścieżka leczenia? Ten przewodnik powinien rozwiać Twoje wątpliwości w tej sprawie.

Uszy słyszą i… widzą?

Nie wszyscy wiedzą, że poza odbieraniem bodźców akustycznych, nasze uszy pełnią też inną ważną rolę, która pomaga nam zorientować się w przestrzeni. Ucho jest bowiem narządem zmysłu wyspecjalizowanym w dwóch różnych funkcjach: słyszeniu i równowadze. Stąd też dolegliwości tego obszaru mogą negatywnie przekładać się na ogólne funkcjonowanie osoby, która ich doświadcza.

Czym są szumy uszne?

Szum w uszach może przybrać różną formę i przypominać różne dźwięki. Pacjenci opisują je również jako dzwonienie w uszach, tykanie, gwizdanie, syczenie, piski, trzeszczenie lub szmery. Również częstotliwość i nasilenie ich występowania mogą być zróżnicowane. Choć nie są chorobą samą w sobie, szumy uszne mogą być objawem różnych chorób podstawowych lub zaburzeń.

Szumy uszne wynikają z dwóch patologii współwystępujących w jednym miejscu i czasie: 1/ nieszczelność kabli (prawdopodobnie neuropatia nerwu przedsionkowo-ślimakowego) oraz 2/ lokalnego producenta prądu, który przez te nieszczelności wpada do nerwu, a dotarłszy do jąder ślimakowych jest zamieniany w dźwięk (szum lub pisk).

Szumy uszne: przyczyny

To często złożony problem, co oznacza, że nie zawsze łatwo ustalić stojącą za nim przyczynę. W literaturze mówi się o dwóch lub więcej czynnikach wyzwalających (tj. stres psychospołeczny, narażenie na hałas i czynniki somatyczne), które działając synergicznie, mogą wywoływać objawowy szum w uszach.

Za sprawą pogłębionej diagnostyki i po uprzednim wykluczeniu schorzeń laryngologicznych a także neurologicznych, można wyróżnić pewne przyczyny częściej odpowiedzialne za powstawanie szumów usznych. Są to niejednoktonie:

  • zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa
  • urazy w obrębie głowy i/lub szyi
  • zbyt wysokie ciśnienie tętnicze
  • dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych
  • przewlekły i znaczny stres.

Szczególnie warto przyjrzeć się temu ostatniemu, jako że w koło 75% nowych przypadków, wyzwolenie objawów ma związek ze stresem emocjonalnym.

Związek szumów usznych i stawów skroniowo-żuchwowych

Ucho i staw skroniowo-żuchwowy są ze sobą powiązane strukturalnie oraz neurologicznie. Strukturalnie m.in. poprzez więzadło dyskowo-młoteczkowe. Jeżeli więc pacjent ma problem w postaci klikania czy blokowania w stawie, może to dawać wrażenia dźwiękowe na poziomie ucha. Neurologicznie, poprzez jądro ogoniaste nerwu trójdzielnego, zwoju trójdzielnego, a także nerwów rdzeniowych górnego odcinka C1-C4. Prościej – kanał słuchowy leży tuż za cienką ścianą panewki stawu skroniowo-żuchwowego.

Czy da się wyleczyć szumy uszne?

Nasza praktyka gabinetowa a także liczne świadectwa pacjentów zgłaszających
całkowite ustąpienie dolegliwości lub przynajmniej znaczną poprawę oraz większy komfort
życia, napawają optymizmem w tej kwestii.

Fizjoterapia na szumy uszne

Warto posiłkować się badaniem USG Doppler tętnic szyjnych, RTG lub rezonansem kręgosłupa szyjnego, w celu ustalenia, czy strukturalnie nie dochodzi do drażnienia konkretnych anatomicznych tkanek.

Masz za sobą szereg badań, które nie wykazały żadnych niepokojących nieprawidłowości? To tak jak większość naszych pacjentów zgłaszających się z tym problemem. Nowoczesna fizjoterapia oferuje jednak wiele konkretnych form pomocy w tym przypadku. To właśnie terapia manualna przynosi wielu pacjentom długo oczekiwaną ulgę i spokój.

Jak może Ci pomóc fizjoterapeuta?

Indywidualnie dobrane techniki i metody pracy manualnej mogą pomóc w skutecznym
wyeliminowaniu problemu szumu lub piszczenia w uszach. Najczęściej wykorzystujemy w tym celu masaż tkanek głębokich, pinopresurę, suche igłowanie, akupunkturę, techniki wyciszające układ nerwowy oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. Tego rodzaju oddziaływanie terapeutyczne koncentruje się nie tylko na redukcji objawów, ale przede wszystkim na wyeliminowaniu stojących za nimi przyczyn.

Męczą Cię szumy uszne? Umów wizytę i pozwól sobie pomóc!