To jedna z tych obaw, która potrafi trzymać nas z dala od szukania pomocy. Mówimy wówczas “Teraz mnie boli, to fakt, ale nie chcę, żeby bolało bardziej!” zapominając, że ból pozostawiony sam sobie i problem, o którym nas informuje, mają większe szanse w przyszłości narastać, niż samoistnie ustąpić. Czy więc ten paradoks myślenia znajduje potwierdzenie w rzeczywistości czy to jedynie pułapka błędnych założeń? Czy to prawda, że fizjoterapia jest bolesna czy kolejny błędnie powielany mit?
Kto pyta, nie błądzi
To naturalne, że kiedy czeka Cię pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, pytasz o możliwe doświadczenia, by móc jak najlepiej się do nich przygotować (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Zwłaszcza, że różne głosy na tematycznych forach często przeczą sobie nawzajem, nierzadko zupełnie niepotrzebnie strasząc. A nie ma czym! Szukasz w końcu ulgi i pomocy, a nie salonu tortur 😉
Dlaczego niektórym fizjoterapia kojarzy się z bólem…
Powodów może być kilka. Przede wsystkim, trzeba rozróżnić zabiegi fizjoterapeutyczne oferowane w ramach refundowanych świadczeń na NFZ od nowoczesnej terapii manualnej. Związane z tą pierwszą metody fizykoterapeutyczne, a więc laser wysokoenergetyczny czy prądy stosowane z dużą częstotliwością, mają prawo sprawiać wrażenie męczących i raczej nie kojarzą się z formą relaksu.
… i rozwiązaniami siłowymi?
Winny jest pewien utrwalony stereotyp fizjoterapeuty. W skojarzeniach przybiera on często formę rosłego mężczyzny o niedźwiedziej posturze, który chleb poszedni zawdzięcza sile własnych mięśni. I choć z dźwiganiem pacjentów fizjoterapeuta faktycznie może mieć do czynienia na szpitalnym oddziale, to jednak zupełnie inna i mocno specyficzna gałąź pracy terapeutycznej.
Skuteczny fizjoterapeuta może być niski, drobnej budowy i bez problemu radzić sobie w pracy z ponadprzeciętnie rosłym koszykarzem czy trójboistą ciężkiej wagi. Może być nawet kobietą! 😛
Kwestia przekonań
Zwykło się mówić, że tylko gorzka tabletka pomaga, podobnie jak ból w trakcie treningu powinien oznaczać, że miesień rośnie. Wśród pacjentów również zdarzają się tacy, którzy dla komfortu psychicznego muszą coś “poczuć”, żeby uwierzyć w skuteczność. Oczywiście pewnie domyślasz się jednak, że wcale nie w sile zastosowanej techniki leży jej efektywność.
Fizjoterapia fizjoterapii nie równa
Fizjoterapia jako taka to pojemna dziedzina obejmująca zróżnicowane metody i systemy pracy z ciałem. Niektóre z nich mniej przyjemne, inne zaś w ogóle nie odczuwalne. To również branża medyczna, która bardzo prężnie się rozwija, nieustannie proponując coraz bardziej unowocześnione rozwiązania. Bardzo dużo zależy więc od nurtu pracy i technik, jakie fizjoterapeuta ma w swoim wachlarzu.
Bezbolesna fizjoterapia w praktyce
Zespół fizjoterapeutów w gabinecie Warszawskie Kręgi dobrany jest w sposób bardzo przemyślany przede wszystkim w kontekście sposobów pracy z pacjentem. Te mają być bowiem równie skuteczne, co i możliwie niebolesne. Każdy z terapeutów pracuje w zróznicowany sposób, by móc przeplatać techniki i dosotoswywać je do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Arsenał przyjaznych każdemu metod pracy z ciałem
Nie chcemy męczyć ani Ciebie, ani specjalnie nawet samych siebie. Nie bazujemy więc nigdy gabinetowej pracy na technikach siłowych. Od tego są trenerzy 😉 Metody terapii manualnej, które uwzględniamy w codziennej pracy to m.in. masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, terapia tkanek miękkich, techniki osteopatyczne, terapia wisceralna, suche igłowanie, akupunktura, terapia nerwowo-mięśniowa, klawiterapia, czy terapia czaszkowo-krzyżowa.
Chociaż część z nich może generować chwilowy dyskomfort, to minimalizujemy go w czasie rzeczywistym przeplatając subtelniejszymi formami pracy.
Kiedy fizjoterapia może być bolesna?
Bywa, że bez względu na technikę, pewne elementy terapii mogą być czasem nieprzyjemne w odczuciach. Dzieje się tak jednak zwykle wtedy, gdy na terapię trafiasz już w silnym bólu i z zaawansowanym problemem. To jednak też nie jest regułą, zaś ewentualny dyskomfort trwający raptem chwilę, pacjenci bólowi przyjmują z ogromną wdzięcznością, gdy tuż po niej następuje długo wyczekiwana, głęboka ulga.
Bolesna jest nie fizjoterapia, a jej zaniechanie
Pamiętaj, że o wszystkim, co ma się wydarzyć w trakcie wizyty, terapeuta będzie na bieżąco Cię informował. Nigdy nie wydarzy się w gabinecie nic, na co nie wyrazisz zgody. A płynące zewsząd przemiłe głosy wdzięczności i polecenia naszego gabinetu, jakimi dzielą się nasi pacjenci, bardziej niż cokolwiek świadczy o tym, że w naszych progach ból zostawiasz, a nie odwrotnie.
Odczuwasz ból lub męczą Cię jakieś dolegliwości? Pozwól sobie pomóc i umów wizytę, a my zaopiekujemy się Tobą z całą troskliwością rozwiewając ewentualne watpliwości.