Warszawskie Kręgi

Każda egzotycznie brzmiąca diagnoza potrafi zjeżyć włos na głowie. Zwłaszcza, gdy jest wypowiedziana poważnym tonem, wskazana na podstawie prześwietlenia czy gdy towarzyszy jej wzmianka o konieczności ingerencji chirurgicznej. Czy dyskopatia słusznie przeraża wizją niechybnej operacji?

Dyskopatia – co to takiego?

Najpierw przyjrzyjmy się sprawie bardziej anatomicznie. Dyskopatią nazywamy schorzenia krążka międzykręgowego. Z kolei sam krążek międzykręgowy, to struktura znajdująca się niemal między wszystkimi kręgami kręgosłupa, a jej zużycie zalicza się do szeroko pojętych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Dyskopatia jest więc pojęciem mocno ogólnym wskazującym na zaistnienie pewnych zmian.

Skąd się bierze dyskopatia?

To jedna z tych przypadłości, której trudno przypisać jedno źródło. Tym bardziej, że zmiany tego rodzaju mogą występować również jako naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. To zaś rozpoczyna się już po 20 roku życia!

Przyczyn niezwiązanej z naturalnym zużyciem tkanek dyskopatii można wymieniać wiele, jednak najważniejsze z nich to zaburzenie w odżywieniu samego “dysku” spowodowane zwykle brakiem ruchu, czy zwiększoną masa ciała. Często proces degeneracyjny przyspieszają także długotrwałe przeciążenia kręgosłupa lub nieergonomiczne dźwiganie ciężarów.

Na czym polega dyskopatia?

Dla lepszego oglądu sprawy, warto zapoznać się z budową samego krążka. Z zewnątrz jest on złożony z twardych włókien tkanki łącznej w kształcie pierścienia. Wewnątrz znajduje się galaretowata substancja nazywana jądrem. Ciało poddawane nadmiernym przeciążeniom, źle odżywiane lub o niedostatecznej dawce ruchu, doświadcza osłabienia zewnętrznej warstwy krążka. W związku z tym może dojść do przebicia się części jądra przez warstwy pierścienia. Taki stan nazywamy wypukliną.

Kogo najczęściej dotyka dyskopatia?

Warto pamiętać że proces degeneracji dysku trwa latami i nie pojawia się z dnia na dzień. Dyskopatia najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zwykle dotyczy osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej oraz u pracowników fizycznych.

Czy dyskopatia jest groźna?

Wbrew krążącym po forach złowróżbnym komentarzom, sama obecność zmian zwyrodnieniowych niczego nie przesądza. W związku z tym, dyskopatia to nie wyrok! Zmiany dyskopatyczne bardzo często nie dają dolegliwości bólowych, możesz więc bez ograniczeń i świadomości ich istnienia funkcjonować bez przeszkód. To także powód, dla którego diagnostyka bólu pleców nie może opierać się wyłącznie na badaniach obrazowych

(RTG/MRI/TK). Należy porównać, czy zmiany widoczne w kręgosłupie, pokrywają się z dolegliwościami z którymi zgłosił się pacjent, oraz wykluczyć inne niż dyskopatia przyczyny zgłaszanych problemów.

Fizjoterapia w leczeniu dyskopatii

Wizyta u fizjoterapeuty ma w przypadku dolegliwości bólowych szczególne znaczenie jeszcze na etapie diagnostycznym. Dzięki odpowiednim testom, fizjoterapeuta może precyzyjnie ustalić faktyczną przyczynę problemu, różnicując przy tym jego pochodzenie ze zmian obecnych w kręgosłupie lub też sąsiadujących i powiązanych z nim struktur. 

Wyjątkowość terapii manualnej polega w tym przypadku również na możliwości bezpośredniego oddziaływania na wszystkie wymagające tego obszary w zasadzie od razu. Indywidualnie dobrane bodźce oraz plan terapii wsparty zaleceniami to droga do skutecznej eliminacji bólu, mimo obecności zmian zwyrodnieniowych.

Czy dyskopatię można wyleczyć?

Proces regeneracji tkanek jest długotrwały i wymaga stworzenia ciału możliwie najlepszych ku temu warunków. Choć nie da się zupełnie zaawansowanych zmian odwrócić, to te wraz z upływem czasu i przy wdrożeniu planu naprawczego, mogą się zmniejszyć. Co zaś najważniejsze, mogą przestać generować dolegliwości bólowe. 

Przeciwdziałanie dyskopatii – profilaktyka

Pamiętaj o tym, że Twoje ciało jest stworzone do ruchu. Aby spowolnić proces starzenia się kręgosłupa włącz do swojej codzienności regularne ćwiczenia oraz zdrową dietę. Nawet drobne zmiany mają znaczenie, nie zniechęcaj się więc od razu wizją wywrócenia życia do góry nogami 😉 

Odczuwasz ból? Bez wahania odwiedź fizjoterapeutę! Im szybciej, tym lepiej i prościej 🙂