Warszawskie Kręgi

Wbrew obiegowej opinii wielu to dobro, które nie jest zarezerwowane jedynie dla osób uprawiających sport zawodowo. Bez względu na to, jaką dyscyplinę trenujesz, jaki jest Twój staż i do czego zmierzasz, fizjoterapia sportowa jest właśnie dla Ciebie. W czym może Ci pomóc i jak wiele zmienia?

Prewencja urazów i kontuzji

Przeciążenia, nadwyrężenia, urazy czy kontuzje dotykają każdego sportowca – nie tylko tego na poziomie elitarnym. Chociaż przed wieloma czynnikami ryzyka można się ustrzec, każda intensywnie uprawiana dyscyplina, to zawsze zwiększenie predyspozycji na doświadczenie kontuzji w konkretnych obszarach. Chociaż fizjoterapeuta jest pierwszą instancją pomagającą w tego rodzaju sytuacjach, regularna współpraca z nim ma przede wszystkim funkcję profilaktyczną. Niesie też jednak ze sobą znacznie więcej korzyści!

Fizjoterapia sportowa w sporcie amatorskim

Każda osoba, która podchodzi poważnie do uprawiania sportu, nawet jeśli tylko dla własnej przyjemności, powinna uwzględnić współpracę z fizjoterapeutą. 

Fizjoterapia sportowa – korzyści:

Pośród licznych zalet korzystania ze stałego wsparcia fizjoterapeutycznego sportowcy ogromnie cenią ją przez wzgląd na następujące aspekty:

– prewencja urazów, 

– rozluźnienie mięśni, 

– dbanie o zakresy ruchomości stawów, 

– edukacja na poziomie objętości treningowej 

– poprawa zdolności regeneracyjnych, 

– monitoring zachodzących w ciele zmian,

– holistyczna troska o kondycję organizmu,

– leczenie urazów, 

– przeprowadzenie przez cały proces od urazu aż do powrotu do sportu, 

– eliminacja problemów towarzyszących nie dotyczących narządu ruchu, które mogą przekładać się na ogólne możliwości organizmu (np. problemy ze strony układu pokarmowego, bruksizm, bezsenność, migreny, osłabione funkcje poznawcze).

To jednak nie wszystko! 

Lepsze samopoczucie

Zabiegi fizjoterapeutyczne mają ogromny wpływ na funkcjonowanie Twojego ciała w codzienności – tyczy się to zarówno każdej aktywności, jak i czasu regeneracji. Lepsze wydatkowanie energii, zwiększona koncentracja, głębszy sen czy brak utrudniających życie objawów poważnego przetrenowania. Skutki są jednak dalece bardziej znamienne, niż jedynie czysto fizyczne. To również poprawa funkcji poznawczych i wzmocnienie na poziomie emocji. Prawidłowo wyregulowany układ nerwowy to w końcu najważniejszy mocodawca zachodzących w organizmie procesów.

Samoświadomość, rozwój i samodzielność

Dzięki tej współpracy poznasz lepiej swoje ciało, a także zrozumiesz zachodzące w nim procesy i mniej oczywiste zależności. Będziesz lepiej odczytywać sygnały, które mogą świadczyć o przeciążeniu, wzywają do odpoczynku czy informują o potrzebie zaopiekowania jakichś konkretnych obszarów. Nauczysz się także prostych i skutecznych sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach lub nieoczekiwanych momentach, które wpisane są w sport jako taki.

Jak wygląda fizjoterapia sportowa dla osób niezwiązanych ze sportem zawodowo?

Każdy pacjent decydujący się na współpracę z fizjoterapeutą może liczyć na szeroką gamę zabiegów. Ich fundamentem powinna być zawsze indywidualnie dobrana terapia manualna połączona z dobraną do potrzeb i aktualnej kondycji terapią ruchem oraz doborem konkretnych i celowanych ćwiczeń. W zależności od okresu przygotowań, będziemy przykładać wagę do innych aspektów. 

Wedle potrzeb a nie schematów

Udana współpraca opiera się na indywidualnym prowadzeniu dostosowującym bodźce terapeutyczne do aktualnej kondycji organizmu i obranego przez Ciebie celu. 

Raz będzie to prewencja urazów, innym razem leczenie kontuzji czy regeneracja. Fizjoterapeuta sportowy indywidualnie dobierze odpowiedni rodzaj terapii w stosunku do Twojego stanu zdrowia. Decydując się na dłuższą współpracę masz pewność, że dana osoba bacznie śledzi Twój progres, coraz bardziej zna Twoje ciało i jest w stanie interweniować w odpowiednim momencie tak, abyś był(a) gotowy na wszelkie trudy związane z podejmowaniem Twojej ulubionej aktywności! 

Profesjonalne wsparcie

Fizjoterapeuta pomoże Ci kompleksowo zadbać o każdy aspekt Twojej fizyczności. Dzięki temu Twoje ciało pozwoli Ci bezpiecznie wejść na jeszcze wyższy poziom sportowy i osiągnąć wymarzone rezultaty.

Nigdy nie korzystałeś z pomocy specjalisty a czujesz, że Twoje ciało jest przemęczone? Odczuwasz ból w trakcie ćwiczenia, lub czujesz że Twoje stawy nie ruszają się w pełnym zakresie? Fizjoterapia sportowa stanowi odpowiedź i rozwiązanie.

Po pełnym wywiadzie i diagnostyce wspólnie ustalimy, jakie działania terapeutyczne będą najlepsze w Twoim przypadku. Pozwól sobie pomóc i ciesz się ulubioną aktywnością bez przeszkód.