Warszawskie Kręgi

Zdrowy kręgosłup nie istnieje bez odpowiedniej dawki służących mu aktywności. Jakie rodzaje ćwiczeń i jakie dyscypliny są najlepsze dla kręgosłupa?

Dlaczego kręgosłup potrzebuje aktywności?

Kręgosłup niezaprzeczalnie uwielbia ruch i wprost jest do niego stworzony! Zbudowany z krążków międzykręgowych, potrzebuje nieustannego odżywienia. Tak samo więc jak wartościowy kosmetyk codziennie karmi skórę, zaś pokarm każdego dnia napełnia żołądek, tak też i kręgosłup wymaga codziennego pożywienia. Tego zaś dostarcza mu właśnie aktywność fizyczna.

Zdrowy kręgosłup = regularna aktywność

To przesłanie, które warto przyswoić zwłaszcza jeśli Twój tryb życia jest przeważająco siedzący i pracujesz umysłowo. 

Co powinno Cię ucieszyć, to fakt, że liczą się nawet niewielkie z pozoru działania. Jeśli sumiennie wykonujesz 3 konkretne (np. zlecone Ci przez fizjoterapeutę) ćwiczenia, odczujesz wymierne efekty znacznie szybciej i na dłużej, niż jeśli uprzesz się na zestaw 15 ćwiczeń po 5 serii wykonywany raz na dwa tygodnie. 

Jakie rodzaje aktywności pomogą Ci zadbać o zdrowy kręgosłup?

Kryteria doboru służącej kręgosłupowi aktywności to przede wszystkim te, którymi warto kierować się dobierając jakąkolwiek aktywność. Pisaliśmy o tym tutaj.

Przede wszystkim więc, dobrze jest znaleźć taki sposób na rozruch, który pozwoli, by aktywność towarzyszyła Ci codziennie. Co więcej, przyjemność, jaką czerpiesz z określonej formy ruchu, to nie mniej ważny aspekt, który trzeba uwzględnić. Im Twoje założenie jest prostsze w realizacji i im większą sprawia Ci ono radość, tym lepsze osiągniesz efekty. 

Nasi pacjenci najczęściej sięgają po:

  • SPACERY

Warszawiacy mają to szczęście, że tereny zielone stanowią 47% powierzchni miasta, stąd nietrudno o sympatyczne okoliczności przyrody. 30-60 minutowy spacer, zwłaszcza po ulubionym parku czy lesie, to szereg korzyści wspierających samopoczucie. Szczęśliwy jest potem i sam kręgosłup i cały człowiek. 

  • CELOWANE ĆWICZENIA

Wykonanie kilku prostych ćwiczeń na daną okolicę ciała, która jest u Ciebie problematyczna to inwestycja raptem kilku minut w ciągu dnia. Do tego świetna forma na wydajną przerwę od pracy!   

  • SPONTANICZNĄ AKTYWNOŚĆ

To taki rodzaj aktywności w ciągu dnia, której zwykle nie zauważasz i nie wliczasz w poczet czasu poświęconego ćwiczeniom. Dokłada jednak ważną cegiełkę! Jak wygląda w praktyce? To ten moment, kiedy zamiast przejechać się windą, decydujesz się na wycieczkę schodami. Jeździsz autobusem? Wysiadaj przystanek wcześniej. Nie pada i nie wieje? Spróbuj jak na tej trasie sprawdza się rower! 

Lepszy basen czy bieganie?

Wokół tematu aktywności jakie promują zdrowy kręgosłup, narosło kilka mitów. Jednym z nich jest upatrywanie złotego środka na kręgosłupowe dolegliwości w pływaniu. O tym dlaczego nie jest to idealna forma aktywności w kontekście kręgosłupowego dobrostanu, a także o innych mitach dotyczących zdrowia posłuchasz w jednym z odcinków naszego podcastu [LINK].

Jeśli to zdrowy kręgosłup jest Twoim priorytetem, zamiast basenu, lepszą opcją na początek będzie spacerowanie, bieganie czy nordic walking. Kręgosłup to w końcu staw jak każdy inny i podobnie też należałoby go traktować. Ruch, który wywołuje kompresję i dekompresję krążków międzykręgowych zapewnia lepsze odżywienie, a co za tym idzie szybszą regenerację tych struktur. Jeśli więc wybierasz między pływaniem a bieganiem, szykuj buty! 

Joga na zdrowy kręgosłup

Tę polecamy często i z różnych powodów. W tym miejscu nie możemy jednak nie nadmienić, jak lubianą przez kręgosłup formą ruchu jest joga. Praktykowanie jogi (nie tylko w odmianie jogi kręgosłupa

Jedną z aktywności, która jest dobrą formą ruchu dla kręgosłupa, jest joga. To ćwiczenia dla osób, które mają już problem z kręgosłupem, ale także dla osób chcących profilaktycznie zadbać o  zdrowie i wzmocnić swój kręgosłup. Praktykowanie jogi będące jedną z form troski o zdrowy  kręgosłup, to rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje plecy, zmniejszyć ból lub  uchronić się przed schorzeniami kręgosłupa. 

Dobroczynny wpływ jogi na kręgosłup

Jedną z najcenniejszych zalet tej formy aktywności jest zmniejszenie dolegliwości bólowych powodowanych brakiem dostatecznej dawki ruchu. Ponieważ dla wielu jest bardzo przyjemna w swojej formie, łatwiej włączyć ją w poczet regularnej praktyki. Joga wzmacnia osłabione mięśnie i rozciąga te przykurczone. Jednocześnie uelastycznia mięśnie i stawy, zmniejsza także uczucie sztywności.

Joga ma także działanie antystresowe i relaksujące. Sprawia również, że tak kręgosłup, jak i całe plecy są lepiej ukrwione, w ciele przywrócona zostaje równowaga statyczna, a narządu ruchu zostają odciążone.

Nie tylko dla seniorów

Aktywność ruchowa i ćwiczenia na zdrowy kręgosłup nie powinny interesować tylko seniorów.  Na ból kręgosłupa uskarża się coraz więcej osób. Cierpią nie tylko osoby starsze, ale także osoby młode i nastolatki. Trudno się dziwić. Uprawiamy coraz mniej sportów, a coraz więcej czasu  spędzamy w pozycji siedzącej. Siedzimy w pracy, w szkole, w drodze do i w drodze z. Choć wydaje się być wygodna, pozycja siedząca jest dla pleców prawdziwym utrapieniem i naraża je na duże obciążenia. 

Boli Cię kręgosłup?

W przypadku, gdy doskwierają Ci dolegliwości bólowe, najlepiej na początek udać się do fizjoterapeuty.  Wizyta terapeutyczna obejmuje też indywidualne zalecenia i wskazania najlepszych aktywności dostosowanych do Twoich aktualnych potrzeb i możliwości.

Chcesz kompleksowo zadbać o zdrowy kręgosłup?

Umów wizytę i pozwól sobie pomóc!